O nás
Dámské dechové kvinteto Kalabis Quintet vzniklo v roce 2012 na půdě Akademie múzických umění v Praze. Jméno po slavném českém skladateli Viktoru Kalabisovi (1923-2006) si zvolilo po získání 1. ceny na soutěži v Semmeringu Viktor Kalabis Prize spolu s požehnáním skladatelovy manželky, slavné cembalistky Zuzany Růžičkové. Soubor je vyhledávaným interpretem českých soudobých skladeb.
Od svého založení posbíral Kalabis Quintet řadu dalších ocenění. Mezi významné se řadí 1. cena v kategorii Czech Contemporary Music na soutěži v Payerbachu (pořádané Universität für Musik und darstellende Kunst Wien), dále 1. cena na soutěži Karla Dittersdorfa ve Vidnavě, 3. cena a titul laureáta na francouzské Le Concours international de quintette à vent Henri Tomasi v Marseille a 3. místo na Bucharest International Music Competition.
Kalabis Quintet se představil na více než stovce domácích i zahraničních pódií. Vystoupil v rámci koncertní sezóny Českého spolku pro komorní hudbu v Sukově síni pražského Rudolfina i komorního cyklu PKF – Prague Philharmonia, spolupracoval s Českou televizí a Českým rozhlasem. Jeho členky jsou orchestrálními hráčkami předních českých orchestrů (Národní divadlo, Státní opera, SOČR, PKF – Prague Philharmonia) a věnují se také pedagogické činnosti. V roce 2021 kvinteto přijalo pozvání na nejvýznamnější český festival Pražské jaro.
Životopisy členek
Zuzana Leimer
Zuzana Leimer je zkušenou interpretkou na poli hudby klasické, zejména pak té soudobé. Studovala na konzervatořích v Žilině a Bratislavě, po získání titulu absolutního vítěze na soutěži konzervatoří účinkovala v mnoha evropských zemích (Španělsko, Lucembursko, Německo, Rakousko, …). Studia zakončila v roce 2015 postgraduálním doktorským cyklem na Akademii múzických umění v Praze (prof. Radomír Pivoda). Ve světové či česko-slovenské premiéře provedla na desítku komorních i sólových děl. Je dlouholetou členkou Orchestru Berg a Ansámblu Konvergence. Od roku 2004 se věnuje pedagogické činnosti na základním i středoškolském stupni.
Jarmila Jermářová
Jarmila Jermářová je absolventkou Pražské konzervatoře (prof. Vladislav Borovka) a Akademie múzických umění v Praze (prof. Jana Brožková), obě školy zakončila za doprovodu symfonických orchestrů (Orchestr Pražské konzervatoře, PKF – Prague Philharmonia). Je vítězkou mezinárodní hobojové soutěže UFAM v Paříži. Cenné zkušenosti si odnesla také z půlroční stáže na Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse v Lyonu (prof. Jean–Louis Capezzali a Jérôme Guichard). Byla orchestrální akademičkou České filharmonie a PKF - Prague Philharmonia, se kterou absolvovala turné po Evropě a Asii. Spolupracovala se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Filharmonií Brno. Pravidelně vystupuje s Orchestrem Berg a od roku 2020 je členkou Orchestru Národního divadla v Praze.
Anna Sysová
Anna Sysová absolvovala středoškolská studia na Gymnáziu a Hudební škole hlavního města Prahy a Pražské konzervatoři. Již v té době se stala laureátkou několika soutěží u nás i v zahraničí (např. německý Markneukirchen nebo Czech Clarinet Art v Teplicích) a vystoupila v roli sólistky ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Na soutěži Pražského jara 2022 získala kromě 2. ceny i mnoho dalších, jako například Cenu Bohuslava Martinů, Cenu Mercedes Benz a Cenu pro nejúspěšnějšího českého účastníka celé soutěže. Ve studiích pokračovala na Janáčkově akademii múzických umění v Brně (prof. Milan Polák). Svá studia obohatila zahraničními stážemi u Andrew Marrinera na londýnské Guildhall School of Music a u francouzského klarinetisty Florenta Héau v Lausanne. Nyní je studentkou doktorského programu na Fakultě umění Ostravské univerzity (prof. Karel Dohnal). Působila v orchestrální akademii Filharmonie Brno a v prestižním Gustav Mahler Jugendorchester. Několik let byla také stipendistkou Akademie komorní hudby a německé nadace Villa Musica.
Denisa Beňovská
Denisa Beňovská je absolventkou Pražské konzervatoře, kterou zakončila sólovým koncertem s Talichovou komorní filharmonií. Studia ji dále zavedla na Akademii múzických umění v Praze a na Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy“ Leipzig (prof. Jörg Michael Thomé). V roce 2015 získala 1. cenu na fagotové soutěži LFA – Rataje nad Sázavou, úspěšně se zúčastnila také prestižních zahraničních soutěží (Markneukirchen, ARD, Chieri). V letech 2017-2018 byla stipendistkou programu Deutschland Stipendium a Nadace VTR. Od roku 2019 působila v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu, v sezóně 2020/21 poté ve Slovenské filharmonii a od roku 2022 je členkou orchestru Státní opery v Praze. Ve spolupráci s Michaelou Špačkovou a podpory OSA premiérovala projekt - Trilogie fagotu - pro dva sólové fagoty a také se řadu let věnuje pedagogické činnosti.
Adéla Psohlavcová
Adéla Psohlavcová je vyhledávanou komorní a orchestrální hráčkou. Po studiích na Gymnáziu a Hudební škole hlavního města Prahy a Pražské konzervatoři (prof. Bedřich Tylšar) pokračovala na Akademii múzických umění v Praze (prof. Radek Baborák a prof. Zdeněk Divoký), kde v roce 2017 ukončila studium získáním magisterského titulu. Již během těchto let zvítězila v konkurzu do orchestrální akademie České filharmonie. Stala se pravidelnou účastnicí mezinárodních interpretačních kurzů Česko – francouzské hudební akademie v Telči (prof. André Cazalet) a mezinárodních kurzů ISA pořádané Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. Nyní je stálou členkou PKF - Prague Philharmonia a Orchestru Státní opery v Praze.